Jak sprawdzać swoich kontrahentów?

Jak sprawdzać swoich kontrahentów?
faktoring
rkc.com.pl

Kontrahenci to inaczej ujmując podmioty z którymi można nawiązać współpracę w ramach prowadzenia danej działalności gospodarczej. Już na pierwszą myśl można wnioskować, że powinni oni budzić zaufanie, gdyż wiodącym skutkiem ma być wówczas osiągnięcie sukcesu na rynku. Pytanie pojawia się wówczas w momencie dokonywania wyboru. Jacy powinni być, gdzie szukać dobrych kontrahentów, gdzie sprawdzać ich wiarygodność. Okazuje się, że źródeł informacji jest mnóstwo, a niektóre z nich można weryfikować już z poziomu prywatnego komputera:

  • Internet jest nieocenionym źródłem sprawdzania kontrahentów i właśnie tam powinno się w pierwszej kolejności zajrzeć. Jednak samo pojęcie internetu nie wystarczy. Informacji można szukać chociażby na forach internetowych, w których nietrudno o opinie innych.
    www.stnicholaseklutna.org

    Z nich dowiedzieć się można o sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa, osiąganej pozycji na rynku oraz wielu innych, przydatnych informacji. W internecie można sięgnąć także do wszelkich portali społecznościowych, które w dzisiejszym świecie osiągnęły stanowisko studni wiedzy. Oprócz najpopularniejszych, dobrze jest zajrzeć do kont firmowych na Linkedin lub Google , gdzie opinie mogą być naprawdę pomocne, bo są wystawiane zazwyczaj przed osoby pracujące w tej samej branży. Oprócz samej opinii, za pomocą portali społecznościowych można określić chociażby podstawowe działania danej firmy. Skupić się na tym w jaki sposób promują swoje produkty i usługi, jaką część budżetu poświęcają na reklamę, ale także jakich inicjatyw społecznych się podejmują. W internecie można także sięgnąć do prasy elektronicznej. Wiele portali realizuje dziesiątki publikacji na temat nie tylko dużych korporacji, ale również niewielkich firm, które są stosunkowo młode na rynku.

    Oprócz opisywania głównie skandali, pojawiają się artykuły dotyczące chociażby tego w jakich wydarzeniach firma brała udział;

  • Kontrahentów można zweryfikować również za pomocą prostych rejestrów, które są ogólnodostępne. Mowa o numerze REGON, który jest nadawany podmiotom gospodarczym oraz NIP, traktujący o numerze identyfikacji podatkowej firmy. Informacje te można pozyskać na następujących portalach: Główny Urząd Statystyczny oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej;
  • Podmiotowość prawną potencjalnych kontrahentów można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestry te są również dostępne w internecie, a powinny być wręcz obowiązkowym źródłem sprawdzania wiarygodności w opisywanym przypadku. Jeżeli chodzi o CEIDG, można w nim znaleźć zarówno dane adresowe firmy i inne podstawowe informacje. W KRS dokonuje się weryfikacji osobowości prawnej.
http://www.ckkp.pl/

.