Jak usprawnić komunikację wewnętrzną w firmie

Jak usprawnić komunikację wewnętrzną w firmie
www.zimnacrew.pl

Na komunikację w firmie ma wpływ wiele czynników. Tak naprawdę to od nas zależy, jak taka komunikacja wewnętrzna w firmie będzie wyglądała i czy będzie przynosiła dobre efekty. Jeśli tylko się postaramy i poznamy jej podstawowe zasady, to może się okazać, że bez większych problemów uda nam się poprawić komunikację wewnętrzną i w ten sposób sprawić, że nasi współpracownicy będą bardziej zaangażowani, a firma będzie lepiej działała, odnosząc coraz większe sukcesy.

Bliższe poznanie

Nie powinno nas dziwić, że podczas komunikacji wewnętrznej, jak i podczas każdej innej interakcji społecznej, niezwykle ważne jest to, aby nasze komunikaty były jasne, zrozumiałe i rzetelne. Chodzi o to, aby ludzie dokładnie wiedzieli czego od nich oczekujemy, w jakim czasie i na jakich zasadach. Nie możemy zmieniać naszych wytycznych w trakcie wykonywania zadania, ale zawsze powinniśmy być otwarci na sugestie pracowników, jeśli uważają, że daną rzecz można zrobić lepiej czy szybciej.

www.chirurgiaonkologiczna.org.pl

Poza tym, powinniśmy być otwarci na bliższe kontakty ze współpracownikami. Dzięki temu będziemy mogli ocenić jaki rodzaj komunikacji najlepiej im będzie odpowiadał, czy osobista rozmowa, prezentacja multimedialna czy może mail. Jeśli będziemy wiedzieli, na czym takiemu pracownikowi najbardziej zależy, będziemy też mogli ocenić, co go najbardziej zmotywuje; poznamy także jego problemy, które w miarę możliwości powinniśmy postarać się rozwiązać tak, aby mógł się skupić na wykonywaniu powierzonych mu zadań.

Nie tylko słowa

Musimy pamiętać, że komunikacja to nie tylko słowa, ale również nasze gesty, mimika i ton głosu. To oznacza, że powinniśmy się nauczyć nad nimi panować, ale musimy też wiedzieć jak je rozpoznawać, by odpowiednio je zinterpretować u naszych pracowników. Warto też lepiej poznać zespół – tak aby wiedzieć jakie są jego mocne i słabe strony, aby wiedzieć kiedy wkroczyć z pomocą, a kiedy tylko służyć dobrą radą.

Co więcej, im lepiej poznamy członków naszego zespołu, tym przyjaźniejsza będzie atmosfera a to sprawi, że znacznie lepiej będzie się w takim środowisku pracowało. To też oznacza, że łatwiej będzie zachęcić ich do dialogu, wymieniania się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Podczas takiej luźnej wymiany zdań, może pojawić się wiele ciekawych pomysłów, na które jedna osoba mogłaby nie wpaść.

Warto też pokazywać pracownikom, że dostrzegamy ich zaangażowanie i oddanie i w odpowiedni sposób im to komunikować.